Jak Założyć Bloga Który Przyciągnie Czytelników?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zastanawiasz się jak założyć bloga?

jak założyć bloga i jak zostać blogerem

jak założyć bloga

Założyć bloga i zostać blogerem może praktycznie każdy kto ma dostęp do internetu i chce dzielić się swoją wiedzą, pasją, doświadczeniem a nawet prowadzić własny biznes.  Blog pozwala zrzeszać ludzi których interesuje temat który opisujesz, wymieniać poglądy, zaczerpnąć rady. Twój własny blog otwiera praktycznie nie ograniczone możliwości.

 Jak założyć bloga i zostać blogerem w 14 krokach:

Jak założyć bloga krok 1

Wybierz temat który Cię interesuje. O czym pisać bloga? Musi być to coś o czym możesz mówić i mówić (pisać i pisać) całymi dniami. Wybierz temat który jest Twoim hobby, pasją lub którym się po prostu interesujesz. Pamiętaj, jeśli zastanawiasz się jak zostać blogerem wyłącznie dla pieniędzy to szybko pojawi się problem z jego prowadzeniem. Szybko się “wypalisz”, zniechęcisz i porzucisz pisanie i dzielenie się z innymi swoimi przemyśleniami na temat który Cię nie interesuje.

Jak założyć bloga krok 2

Wybierz odpowiednią dla siebie domenę. Jak nazwać bloga i nie popełnić krytycznego błędu już na starcie? Jak zostać blogerem z dobrym adresem strony? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach tworzenia adresu domeny:

  • Najpopularniejszymi polskimi końcówkami domen są “pl.” i “.com”, ludzie przeważnie zapamiętują nazwę strony i w domyśle piszą .com lub .pl dla tego wybieranie innych domen może Ci zaszkodzić w promocji i popularyzacji strony.
  • Przy tworzeniu nazwy nie używaj myślników “-“. trudniej je zapamiętać i wymawiać. Wg mnie lepiej jest zrezygnować z takiej pisowni i zachować ciągłość np. jakzostacblogerem.pl będzie łatwiej wypowiedzieć niż “jak myślnik zostac myślnik blogerem.pl”
  • Unikaj dodawania cyfr w domenie. Cyfry bywają kłopotliwe np. przy domenie “2stawy.pl” przy dyktowaniu komuś tej nazwy słuchacz nie jest pewien czy zapisać jako 2stawy.pl czy słownie dwastawy.pl

Jak założyć bloga krok 3

Wybierz platformę do blogowania. Gdzie założyć bloga?

Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla osób które chcą zostać blogerem. Mamy rozwiązania płatne i bezpłatne, platformy które dają blogerom więcej lub mniej możliwości do konfiguracji i zarządzania blogiem. Wybór zależy tylko od Ciebie.

Jak założyć bloga krok 4

Jeśli wybrałeś(aś) rozwiązanie wymagające wykupienie własnej domeny i  hostingu to pora to zrobić.

Gdzie kupić domenę? Nie ma wielkiego znaczenia gdzie ją kupisz, lecz za ile. Domena za 0zł? jasne czemu by nie? Niestety na takich promocjach firmy odbijają sobie po roku. Domenę wykupujemy na rok ,pierwszy rok często bywa tani aby zachęcić do wykupienia. Przedłużenie na następne lata bywa nawet kilka krotnie wyższa niż u niektórych firm. Sprawdźcie jaka jest cena za przedłużenie domeny zanim ją wykupicie u usługodawcy.

Jaki hosting dla twojej strony? W tym przypadku podobnie jak przy wykupieniu domeny, płacimy np. 5zł  za usługę co miesiąc przez rok a następnie przedłużenie hostingu kosztuje nas już 45zł miesięcznie. Sprawdźcie dokładnie co oferuje nam usługodawca żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów i oszczędzić nerwów.

Jak założyć bloga krok 5

Połączenie domeny z hostingiem. Brzmi trudno ale nie taki wilk straszny jak go malują 😉 jeśli mamy wykupioną domenę i hosting od tego samego usługodawcy to tematach pomocy serwisu powinno być dokładnie wytłumaczone jak to zrobić. Jeżeli domenę i hosting mamy wykupioną u różnych usługodawców to musimy je ze sobą połączyć. Platformy takie jak blogger nie wymagają własnego hostingu i domeny, wszystko ustawia się w jednym miejscu. jednak nazwa domeny i możliwości naszego bloga są ograniczone.

Pamiętam ,że moją pierwszą domenę podłączałem 3 dni i już miałem się poddać gdy wszystko zaczęło działać. Połączenie domeny z hostingiem nie było takie trudne tylko brakowało mi cierpliwości  i co chwile zmieniałem ustawienia które odświeżają się co 6-36 godzin. Trzeba zrobić raz i poczekać cierpliwie.

Jak założyć bloga krok 6

Jak założyć bloga na wordpressie. Na tym blogu opisuję moje doświadczenia z platformą wordpress. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych platform do blogowania, ciągle rozbudowywana z możliwością instalacji przydatnych dodatków płatnych jak i darmowych. Instalacja wordpress odbywa się praktycznie za pomocą kilku kliknięć jeśli hosting który wykupimy obsługuje instalacje aplikacji webowych. W innym przypadku trzeba wykonać kilka kroków więcej jednak nie jest to wielkie utrudnienie.

Jak założyć bloga krok 7

Skonfiguruj bloga. Konfiguracja wordpress nie jest trudna i ma ogrom możliwości. Dobre ustawienia pomogą w podwyższeniu rankingu Twojej strony w wyszukiwarkach i zwiększą ilość odwiedzających.

Jak założyć bloga krok 8

Wybierz tło na bloga. Do wyboru mamy nie zliczoną ilość szablonów, darmowych jak i płatnych skórek, wystarczy dobrze poszukać i wybrać odpowiedni motyw do tematyki bloga, kilka kliknięć i mamy swój idealny szablon na bloga.

Jak założyć bloga krok 9

Wgraj podstawowe dodatki na bloga. Gadżety i dodatki na bloga mogą pełnić różnorakie funkcje, od poprawy wyglądu strony przez optymalizacje szybkości jej działania, wspomaganie promocji do zacieśniania relacji z czytelnikami.

Jak założyć bloga krok 10

Wprowadź niezbędne zabezpieczenia serwera. Bezpieczeństwo wordpress bez odpowiedniej dbałości może być zagrożone. Jeśli nie zatroszczysz się o to na początku to może nadejść dzień w którym woja strona zniknie z internetu a Ty w żaden sposób nie będziesz wstanie odzyskać informacji jakie na nim zawarłeś(aś).

Jak założyć bloga krok 11

Załóż newsletter. Będziesz Ci łatwiej komunikować się z Twoimi czytelnikami bo to Ty wysyłasz im maila z Ciekawą treścią lub informujesz o Twoim nowym, ciekawym wpisie. Jak zrobić newsletter dowiesz się w następnych wpisach.

Jak założyć bloga krok 12

Połącz media społecznościowe do Twojego bloga. Z roku na rok media społecznościowe wpływają na ranking Twojej strony w internecie więc trzeba zadbać aby się w nich pojawiały Twoje treści.

Jak założyć bloga krok 13

Jak prowadzić bloga? Nawet najlepiej wyglądający blog nie zatrzyma czytelnika jeżeli nie będzie na nim żadnej treści. Postaraj się tworzyć artykuły które:

  • Nie zawierają błędów ortograficznych i stylowych
  • Przedstawiają Twój pogląd i opinię o opisywanym temacie
  • dobrze sformatowane aby przyjemnie się je czytało

Jak założyć bloga krok 14

Jak promować bloga? Wiesz gdzie założyć bloga, na co zwracać uwagę, jak wygląda konfiguracja wordpress, jak wgrać dodatki do bloga i jak pisać bloga. Teraz przyszedł czas na promocję. Tutaj sposobów jest wiele, od płatnych reklam, kampanii w serwisach społecznościowych i nie tylko do darmowych takich jak komentowanie wpisów na innych blogach powiązanych z tematem o którym piszesz, czy wymiana linków.

W tym artykule w wielkim skrócie dowiedziałeś(aś) się jak założyć bloga i zostać blogerem.

Jeśli masz pasję którą chcesz się dzielić i jesteś wytrwały(a) blogowanie sprawi Ci wiele przyjemności.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Masz jakieś spostrzeżenia, pytania, sugestie?
Nie krępuj się i wpisz je teraz poniżej.