O czym pisać bloga – Czyli jak odkryć swoje powołanie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
O czym pisać bloga jak odkryć swoje powołanie

O czym pisać bloga

Podstawowe pytanie przyszłego blogera to o czym pisać bloga? Jeśli nie wiesz jak na nie odpowiedzieć to w tym artykule znajdziesz wiele przydatnych wskazówek. Pomogą Ci znaleźć temat o którym będziesz  pisać bloga.

W artykule Jak założyć bloga krok po kroku, zaczynamy właśnie od  wybrania tematu który będziemy opisywać. Gdy już prowadzimy bloga a mimo to nie odnosi on sukcesów, problem może leżeć właśnie w jego tematyce. Trzeba jeszcze raz zastanowić się nad kierunkiem który wybraliśmy.

https://www.youtube.com/watch?v=2OybPnQhmAY

O czym pisać bloga?

Zacznijmy może od typów blogów. Blogi dzielimy na trzy podstawowe  kategorie:

1. Blogi biznesowe

Blogi biznesowe prowadzą działy marketingowe firm lub freelancerzy, za pomocą bloga zdobywają nowych klientów. W wielu przypadkach blogi firmowe są nastawione na sprzedaż lub pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

2. Blogi tematyczne

Prowadzenie bloga tematycznego to głównie dostarczanie czytelnikowi wiedzy i porad. Blogi te są głównie prowadzone przez ekspertów, jednak nie załamuj rąk bo przecież możesz stać się ekspertem w trakcie pisania bloga. Tematów na bloga jest bardzo dużo np. blogi o marketingu, wychowywaniu dzieci, odrestaurowywaniu samochodów, wędkarstwie, modzie, nowinkach technologicznych.

3. Blogi osobiste

Powstaje coraz więcej blogów osobistych, przeżywają one prawdziwy renesans. Kiedyś uważane za zwykłe pamiętniki internetowe które nie przynoszą dochodów. Dziś blogi osobiste głównie lifestyle’owe rozkwitają.

 O czym pisać bloga krok po kroku:

1.  Wykonaj proste zadanie które pozwoli Ci wybrać temat na bloga.

Weź długopis, kartkę i odpowiedz na poniższe pytania:

 • Jakie są Twoje zainteresowania, pasje, coś o czym możesz rozmawiać godzinami? np. film, piłka nożna, majsterkowanie
 • Jakie masz talenty? W jakiej sprawie ludzie proszą Cie o pomoc? Za co Cie podziwiają? np. świetna sylwetka, umiejętność ciekawej rozmowy, świetny makijaż
 • Jakich dokonałeś(aś) osiągnięć? np. zdobycie mistrzostwa w jakiejś dziedzinie, ekstremalna wyprawa,  wygranie konkursu
 • Z jakimi przeciwnościami losu udało Ci się wygrać? np. choroba, kontuzja, problem z pieniędzmi
 • Czego chcesz się nauczyć lub zrobić w życiu? np. zdobyć licencje pilota, jeździć autostopem po europie

2. Sprawdź czy Twój temat na bloga jest trafny

Zadanie z poprzedniego kroku jest za nami. Wiemy co nas na prawdę interesuję i ciekawi. Teraz musimy sprawdzić czy ktoś oprócz nas jest jeszcze zainteresowany danym tematem.

Do sprawdzenia naszego tematu na bloga będziemy używać darmowego narzędzia Google AdWords Keyword Planner (Planer słów kluczowych). Jest to narzędzie do tworzenia kampanii reklamowych w AdWords, lecz z powodzeniem może nam posłużyć do sprawdzenia o czym pisać bloga podając nam miesięczną ilość wyszukiwań danej frazy.

1. Przejdź do Planelu słów kluczowych

2. Zaloguj się, do konta Google używając tych samych danych których używasz do gmail, blogger, google drive itp. Jeśli nie masz konta, załóż je, jest darmowe.

o czym pisać bloga

o czym pisać bloga

2A. Jeżeli nie przekierowało Cię automatycznie to kliknij w górnym menu ‘Narzędzia’ -> “Planer słów kluczowych”.

3. W sekcji “Znajdź nowe słowa kluczowe” kliknij na “Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”

4. Wypełnij pole “produkt lub usługa” potencjalnymi tematami twojego bloga

5. W sekcji kierowanie zaznacz:

 • lokalizację Polska
 • język polski
 • Google i partnerzy wyszukiwania

Resztę opcji pozostaw bez zmian

6. Kliknij “Wyświetl propozycje”

Kroki 3-6 zaznaczone są poniżej pomarańczowymi kropkami.

o czym pisać bloga wybór niszy

o czym pisać bloga

7. Wejdź w zakładkę “Propozycje słów kluczowych” (obok “Propozycje grup reklam”).

o czym pisać bloga

o czym pisać bloga

3. Analizujemy wyniki

W polskim google słowo “odchudzanie” wyszukiwane jest średnio ponad 18 000 razy miesięcznie, nowy blog może mieć problem z przebiciem się w wyszukiwarkach. Nie ma co załamywać rąk i rezygnować. Zamiast tego poszperamy jeszcze trochę. Możemy zerknąć do drugiej tabelki  w planerze słów kluczowych “Słowo kluczowe (według trafności)” i poszukać tematów które nie przekraczają 10 000 wyszukiwań a jednocześnie wiążą się z naszym tematem na bloga.

Przykładowe interesujące tematy i średnia miesięczna ilość wyszukiwań:

 • co jeść żeby schudnąć – 6 600
 • jak schudnąć z brzucha – 4 400
 • jak schudnąć 10 kg – 4 400

Masz już kilka potencjalnych tematów które opiszesz na blogu. Zainteresowanie Twoim tematem jest na dobrym poziomie. Sprawdzimy jeszcze jakie mamy szanse na wypozycjonowanie w google. W tym celu wystarczy skopiować nasz potencjalny temat i wkleić go w wyszukiwarkę google w cudzysłów. Optymalne hasło nie powinno przekraczać 13 000 wyników. Zwróć także uwagę na to czy w wynikach pojawiły się mocne strony takie jak onet.pl, wikipedia, wp.pl itp. Jeżeli tak, to wypozycjonowanie będzie trudniejsze ale jak najbardziej możliwe.

o czym pisać bloga

o czym pisać bloga

Konkurencja? Tak, to dobry znak!

Jeśli jest konkurencja w Twoim temacie to znaczy, że ktoś oprócz Ciebie jest nim zainteresowany. Blogi o podobnej tematyce są potrzebne do prowadzenia dyskusji i podejmowania współpracy.

Oznaki konkurencji:

 • Sprawdź czy istnieją w Polsce lub za granicą blogi na podobny temat do Twojego.
 • Czy istnieją Fanpejdże na facebook o podobnej do Twojej tematyce. Minimum 1 000 fanów.
 • Czy widzisz w internecie i nie tylko reklamy produktów powiązanych z Twoim tematem?

Wiesz już o czym pisać bloga? To do dzieła! Znajdziesz tutaj wiele porad które pomogą Ci zostać blogerem i wypromować swoją stronę.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Masz jakieś spostrzeżenia, pytania, sugestie?
Nie krępuj się i wpisz je teraz poniżej.